UCD AFC Official Website

oneillsSSE-AirtricityUCD Mount Merrion Academy

prev
next
News image

vs St Patrick's Athletic

UCD Bowl (FAI Cup) | Fri 23rd Aug - KO: 7.45pm

News image

vs Dundalk

Oriel Park | Mon 26th August - KO: 7.45pm

News image

vs Dundalk

UCD Bowl | Fri 30th Aug - KO: 7.45pm

News image

vs St Patrick's Athletic

Richmond Park | Fri 13th Sept - KO: 7.45pm

News image

v Sligo Rovers

UCD Bowl | Fri 20th Sept - KO: 7.45pm

News image

v Finn Harps

Finn Park | Fri 4th Oct - KO: 8pm

News image

vs Cork City

Turners Cross | Fri 11th Oct | KO: 7.45pm

News image

v Shamrock Rovers

UCD Bowl | Fri 18th Oct - KO: 7.45pm

News image

vs Waterford

 RSC Grounds | Fri 25th Oct - KO: 7.45pm

E-mail Print PDF

Molde FK in UEFA Youth League!

Following today's draw for the UEFA Youth League we will face a tricky tie against Norwegian champions Molde FK in the first round of the UEFA Youth League.UEFA Youth League Draw

Molde have a long history of developing some top players, with their current first team manager Ole Gunnar Solskjaer having played for the club before signing for Manchester United where he went on to become one of the most successful Norwegian players in history.

The first leg will be played in the UCD Bowl, with the return leg set to be played in the Aker Stadion. 

We will confirm exact fixture details as soon as we have them and we would urge all supporters who are thinking of travelling to the game not to book any flights until the final details are confirmed as these are subject to change until they are officially confirmed by UEFA.

The winner of our tie against Molde FK will face the winner of Zimbru Chișinău (Moldova) and Vllaznia (Albania) in the second round.

First round draw (27 September & 18 October)
Internazionale Milano (ITA) v Dynamo Kyiv (UKR)
Zimbru Chișinău (MDA) v Vllaznia (ALB)
Ludogorets (BUL) v Željezničar (BIH)
Dinamo București (ROU) v Lokomotiva Zagreb (CRO)
Esbjerg (DEN) v KäPa (FIN)
Legia Warszawa (POL) v Breidablik (ISL)
UCD (IRL) v Molde (NOR)
Hammarby (SWE) v Ajax (NED)
Bordeaux (FRA) v Salzburg (AUT, holders)
Nitra (SVK) v Shkëndija (MKD)
Dudelange (LUX) v Sparta Praha (CZE)
Sutjeska (MNE) v Budapest Honvéd (HUN)
Brodarac (SRB) v Maccabi Haifa (ISR)
Kairat Almaty (KAZ) v Krasnodar (RUS)
Liepāja (LVA) v Shakhtyor Soligorsk (BLR)
Bursaspor (TUR) v Saburtalo (GEO)

Second round draw (1 & 22 November)
Zimbru Chișinău/Vllaznia v UCD/Molde
Dinamo București/Lokomotiva Zagreb v Ludogorets/Željezničar
Internazionale Milano/Dynamo Kyiv v Esbjerg/KäPa
Legia Warszawa/Breidablik v Hammarby/Ajax
Brodarac/Maccabi Haifa v Bursaspor/Saburtalo
Liepāja/Shakhtyor Soligorsk v Nitra/Shkëndija
Kairat Almaty/Krasnodar v Sutjeska/Budapest Honvéd
Dudelange/Sparta Praha v Bordeaux/Salzburg